Legionisci.com
2205855


EL CAMINO MEMORIAL PARK - MADONNA LAWNU.S.Marines Gwardia Honorowa przy trumnie Kazimierza Deyny podczas Pogrzebowej Mszy świętej

Przy Kościele Sióstr Karmelitanek, po Żałobnej Mszy świętej. Na zdjęciu Norbert Deyna przyjmuje kondolencje od czarnoskórego piłkarza z San Diego Sockers

Kazimierz Deyna pochowany jest na cmentarzu El Camino Memorial Park w San Diego, położonym przy Carroll Canyon Road, niedaleko autostrady nr. 805 prowadzącej do Los Angeles. Cmentarz wygląda jak bajecznie zielony park - przystrzyżone trawniki, wypielęgnowane drzewa i krzewy, czyste asfaltowe alejki. Położony jest, tak jak całe San Diego, na kilku poziomach, na pofałdowanym, łagodnym zboczu. W niczym nie przypomina polskich cmentarzy. Wszystkie groby znajdują się na poziomie trawy. Nie ma też, podobnie jak na większości amerykańskich cmentarzy, usypanych mogił ani pomników. Szukając właściwego grobu, chodzi się między niemal jednakowymi tabliczkami o wymiarach 40 centymetrów szerokości. i 70 długości.


Kazimierz Deyna pochowany został na Madonna Lawn, pod numerem 203-D. Na cmentarzu znajduje się 41 trawników, rozmieszczonych według niezrozumiałego dla będącego tu pierwszy raz przybysza porządku. Trawnik Madonny znajduje się w samym centrum cmentarza. Idziemy obok niedużego pomnika Matki Boskiej, mijając płytki z nazwiskami. El Camino Memorial Park jest cmentarzem wielowyznaniowym. Szukając grobu Deyny można napotkać także polsko brzmiące nazwiska - Szczechowsky, Mayewsky, Skalowsky ... Są także uczestnicy II Wojny Światowej i wojny w Wietnamie. Idąc spokojnym krokiem docieramy wreszcie do pomnika, którego szukamy. Na prostej płycie widnieje napis:

"Tu spoczywa ś.p. Kazimierz Deyna
10.23.1947 - 9.1.1989
Kochanemu mężowi i ojcu - Zdrowaś Maryjo"


Na nagrobnym zdjęciu Kazimierz Deyna ubrany jest w niebieski strój Sockersów, uśmiechnięty, trzymający nogę na piłce. Podobne zdjęcia zdobiły między innymi bilety na mecze San Diego Sockers z udziałem Kazia i terminarze rozgrywek.

Myślę, że możliwość odwiedzenia grobu Kazika jest marzeniem niejednego, kibica Legii...
Zdjęcia: Steve Stuzynski, San Diego - grudzień 2003 r.

Zdjęcia: Steve Stuzynski, San Diego - wrzesień 2004 r.2004-2024 © Ciniak. Projekt i realizacja: legionisci.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.